Zašto se smanjuje broj testiranih na koronu: Fingiranje podataka ili nema testova

0
310

Javnost u Crnoj Gori se ovih dana s pravom pita zašto se smanjuje broj testiranih na koronavirus, te da li je riječ o fingiranju podataka ili o nedostatku testova.

Od početka ove sedmice broj osoba koje se testiraju na COVID-19 je svakog dana je značajno ispod 2.000, što nedjeljama ranije nije bio slučaj. Upoređujući sedmične podatke, lako je uočiti da se broj testiranih smanjuje. Prethodnih sedam dana (21 – 27. mart) u prosjeku je dnevno testirano 1.750 osoba, dok je sedam dana ranije (14 – 20. mart) u prosjeku dnevno testirano 2.020 osoba.

Dakle, prosječan broj testiranih je za samo sedam dana smanjen za oko 270 osoba na dnevnom nivou ili oko 13 odsto.

Iako se u javnosti želi prikazati da je epidemiološka situacija bolja, upravo plasiranjem podataka o nominalno manjem broju novooboljelih (jer je i manje testiranih), podatak o učešću zaraženih u ukupnom broju testiranih zadržava se na istom nivou.

Prethodnih sedam dana je prosječno bilo 24,2 odsto oboljelih u odnosu na broj testiranih, a sedmicu ranije 25,7 odsto, što jasno pokazuje da je epidemija gotovo na istom i to izuzetno visokom nivou.

Na konferenciji za medije Ministarstva zdravlja održanoj 11. marta, direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić, saopštio je da procenat pozitivnih nalaza mora da bude ispod pet odsto da bismo mogli reći da kontrolišemo epidemiju.

Prema sadašnjim podacima Crna Gora ne kontroliše epidemiju.

Epidemiološka situacija u zemlji je i dalje izuzetno delikatna i alarmantna.

U Kliničkom centru Crne Gore trenutno se nalaze 143 pacijenta sa COVID-19 infekcijom od kojih je 76 životno ugroženo.