Vlada utvrdila Predlog zakona o popisu, građani će moći da se izjasne o vjeri, naciji i jeziku

0
79

Vlada Crne Gore utvrdila je na današnjoj sjednici Predlog zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova.

U Izvještaju o sprovedenoj raspravi se podsjeća da je Vlada odbila predlog nekoliko nevladinih organizacija o izostavljanjU pitanja o etničkoj pripadnosti, vjeri i jeziku.

Predlog predviđa da ako lice ne želi da se izjasni o nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku i jeziku kojim lice uobičajeno govori, upisuje se odgovor „Ne želi da se izjasni“.

Iz Vlade kažu da bi izostavljanje pitanja o ovim elementima dovelo do međusobne neusklađenosti i nepovezanosti sa drugim zakonima, u pravnom sistemu Crne Gore, što bi, kako tvrde, bilo suprotno sa Pravno – tehničkim pravilima za izradu propisa.

U članu dva predloga zakona navodi se da datum sprovođenja popisa i referentni momenat popisa utvrđuje Vlada.

Popisom će se, kako je navedeno, obuhvatiti crnogorski državljani koji imaju prebivalište ili boravište u Crnoj Gori bez obzira da li su prisutni u mjestu stanovanja ili privremeno borave u drugom mjestu u Crnoj Gori ili u drugoj državi, stranci koji imaju odobren stalni ili privremeni boravak u Crnoj Gori i stranci koji imaju mjesto boravka, domaćinstva kao i stanovi i druge nastanjene prostorije.

Popisom se, kako je navedeno, neće obuhvatiti diplomatsko osoblje stranih diplomatskih i konzularnih predstavništava u Crnoj Gori, predstavnici međunarodnih organizacija i tijela koji imaju diplomatski status, kao ni članovi njihovih užih porodica koji sa njima borave u Crnoj Gori.

„Popis i postpopisno istraživanje se sprovode prema međunarodno uporedivoj metodologiji i uputstvima organa uprave nadležnog za poslove statistike ( Uprava za statistiku) kojima se definiše priprema, organizacija i sprovođenje popisa, kao i obrada i diseminacija podataka prikupljenih popisom“, navodi se u predlogu zakona.

Popis priprema, organizuje i sprovodi Uprava za statistiku (Monstat).