Manjinska vlada da ne donosi odluke koje bi izazvale nestabilnost

0
243

Glavni zadatak manjinske vlade trebalo bi da bude nastavak procesa pristupanja Crne Gore EU, ali ona ne bi trebalo da donosi krupne odluke koje bi mogle da izazovu nestabilnosti u društvu – kaže za Pobjedu Admir Adrović, generalni sekretar Bošnjačke stranke.

Adrović je rekao da će ove sedmice biti poznato koje partije će ući u manjinsku vladu, kao i kakva će biti njena struktura. Istakao je da bi Bošnjačka stranka podržala lidera Ure Dritana Abazovića za premijera manjinske vlade.

Koji su uslovi Bošnjačke stranke za podršku i ulazak u manjinsku vladu? 

Bošnjačka stranka je spremna da učestvuje i da ponudi adekvatna kadrovska rješenja za pozicije u budućoj vladi Crne Gore. Svjesni smo svih rizika i izazova sa kojima će se ta vlada suočiti, ali smo spremni da damo doprinos u stabilizaciji političkih i društvenih prilika u Crnoj Gori. Ako govorimo o uslovima za ulazak Bošnjačke stranke u vladu, onda slobodno mogu reći da je osnovni uslov da nova vlada bude isključivo fokusirana i usmjerena na deblokadu procesa koji bi trebalo Crnu Goru da približe i na kraju dovedu do članstva u Evropskoj uniji.

Očekujemo da će tokom ove nedjelje biti poznato koje će sve političke partije sačinjavati i kakva će biti konačna struktura nove vlade. Sigurno je da će se povećati broj resora, tj. da će se neki glamurozni resori koje smo imali u aktuelnoj Vladi podijeliti na više manjih i tek nakon toga ćemo razgovarati o raspodjeli resora.

Šta bi, po Vašem mišljenju, još trebalo da budu zadaci manjinske vlade, a koja pitanja bi trebalo ostaviti za neku buduću vladu?

Kao što sam i rekao, glavni zadatak nove vlade treba da bude nastavak procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, koji je trenutno na veoma niskom nivou. Pored toga, treba da se bavi i ekonomskom situacijom, iznalaženjem mogućnosti da se formira većina koja će odblokirati institucije koje se nalaze već duži period u v. d. stanju, naročito u pravosuđu, kao i saniranje određenih šteta iz prethodnog perioda.

Jedan od ključnih zadataka je i izglasavanje novog izbornog zakonodavstva. Moramo raditi na tome da dođemo do rješenja koja su u skladu sa preporukama OEBS-a i međunarodnih partnera, kako bi sljedeći parlamentarni izbori bili održani po najvećim mogućim standardima i gdje bi imali najniži stepen nepovjerenja u taj proces.

Smatram da manjinska vlada ne bi trebala da ulazi u donošenje nekih krupnih odluka koje bi mogle da izazovu određene nestabilnosti u našem društvu. Mora se pokazati odgovornost, spremnost na konsenzus za sva otvorena krupna pitanja i mora se težiti što većoj saglasnosti svih političkih faktora kako bi osigurali dugoročnu stabilnost našeg društva.

Lider Ure Dritan Abazović kazao je da ako ne bude dogovora o manjinskoj vladi, može da se formira tehnička koja bi pripremila nove izbore. Kako to komentarišete, koje rješenje je bolje za Crnu Goru?

Na osnovu svih relevantnih istraživanja i na osnovu onoga što imamo na terenu, Bošnjačkoj stranci bi u ovom trenutku najviše odgovarali izbori, ako bi se vodili isključivo partijskim interesima, zalagali bi se za njihovo održavanje. Ali, smatram da bi organizovanje izbora u ovom trenutku i u ovakvim uslovima značilo blokadu države i njenih institucija najmanje još pola godine, a vjerovatno i duže. Svjesni ukupne situacije, smatramo da ne smijemo dozvoliti taj luksuz da organizujemo izbore u ovakvim okolnostima.

U ovom trenutku je neophodno da se formira vlada koja će krenuti da rješava nagomilane probleme iz prethodnog perioda i da na taj način dođemo do situacije kada će biti najbolje organizovati izbore. Ono što je očigledno, postoji jasna većina političkih partija u Skupštini Crne Gore da se formira vlada koja će biti evropski orijentisana i ne vidim ni jedan racionalni razlog da se to ne desi.

Da li biste dali podršku Dritanu Abazoviću za premijera, ako bude predložen?

U ovom trenutku je najrealnija opcija da gospodin Abazović dobije mandat za sastavljanje nove vlade Crne Gore. Sa gospodinom Abazovićem i koaliciijom koju on predvodi smo u decembru prošle godine potpisali Memorandum o saradnji, za koji smatramo da je prvi korak ka uspostavljanju nekih novih i kvalitetnijih političkih odnosa i smanjenju podjela u našem društvu.

Takođe, koalicija Crno na bijelo je izašla sa konceptom formiranja manjinske vlade, koncept koji je Bošnjačka stranka javno zagovarala sve vrijeme nakon parlamentarnih izbora. Dakle, gospodin Abazović i Ura su predložili sastavljanje nove vlade na način za koji smatramo da je optimalno rješenje u ovom političkom trenutku.

S obzirom na sve to, ukoliko bude predložen, a očekujemo da će tako i biti, gospodin Abazović će, siguran sam, imati podršku Bošnjačke stranke da bude premijer.

Pojedini ministri sada već smijenjene vlade, konkretno Vesna Bratić omalovažavala je predstavnike manjinskih naroda prozivajući ih direktno na protestu ispred Vlade. Kakav je bio odnos prema Bošnjacima za ovih godinu i po Vlade Zdravka Krivokapića i očekujete li da će se to promijeniti?

U više navrata od formiranja Vlade gospodina Krivokapića upozoravali smo i ukazivali na odnos te vlade prema manje brojnim narodima u Crnoj Gori. Iako smo imali deklarativne pozive da učestvujemo u izvršnoj vlasti, u stvarnosti smo imali revanšistički i diskriminativan odnos prama pripadnicima manjinskih naroda, a pogotovo prema Bošnjacima, a sve u cilju smanjivanja njihovog broja i uticaja u javnoj sferi.

Javno omalovažavanje i prozivanje političkih predstavnika manjinskih naroda od ministarke Bratić, kao i odobravanje njene reakcije od još jednog broja ministara je samo javna manifestacija onoga što smo imali od samog formiranja te vlade. Očekujemo da će se ta praksa i takav odnos promijeniti, i upravo i to je jedan od razloga što smo iskazali spremnost da učestvujemo u novoj vladi.

Problematična i opasna odluka

Kako komentarišete usvajanje Odluke o kriterijumima za sticanje crnogorskog državljanstva na dan smjene premijera i njegove Vlade? Šta je namjera?

Samo usvajanje Odluke o kriterijumima za sticanje crnogorskog državljanstva neposredno pred izglasavanje nepovjerenja premijeru Krivokapiću i njegovom kabinetu i bez formalnog prijedloga resornog ministra je veoma problematična i opasna odluka.

Jedna takva odluka usvojena je sa jasnim ciljem da se utiče na promjenu strukture u biračkom tijelu u Crnoj Gori u korist nekih političkih subjekata. Sve aktivnosti koje su usmjerene u tom pravcu mogu da dovedu do ozbiljnih problema u našem društvu, tako da očekujem da nova vlada takvu i slične odluke hitno stavi van snage.

Pobjeda