Nakon što su “Vijesti” objavile tekst „Gotovo godinu trpi viku i vrijeđanje – zaposlena u COTEE pokrenula postupak zaštite od mobinga“, u kojem se navodi da je Mersudin Gredić duže vrujeme maltretirao zaposlenu, Centru za ženska prava se juče obratilo pet žena koje tvrde da su, u različitim vremenskim periodima i na različitim radnim mjestima, bile izložene mobingu i drugim oblicima njegovog nasilničkog ponašanja.
Prema svjedočenju tih žena, gotovo u svakoj instituciji u kojoj je radio, Gredić je za sobom ostavio tragove nasilničkog ponašanja i mobinga. On je funkcioner Bošnjačke stranke i sada je v.d. direktora državnog preduzeća “Crnogorski operator tržišta električne energije“ (COTEE).
Na sastanku u Centru za ženska prava, žene su detaljno opisale Gredićevo zlostavljanje na radnom mjestu, detaljno su izložile brojne situacije u kojima se uočava uznemirujući obrazac ponašanja sa potencijalno ozbiljnim posljedicama po pravo na rad, mentalno zdravlje i dostojanstvo zaposlenih žena.
– Iskazane tvrdnje ukazuju na sistemski obrazac uznemiravanja, vrijeđanja, zloupotrebe položaja i stvaranja neprijateljskog radnog okruženja u više kolektiva u kojima je Gredić obavljao rukovodeće funkcije – kazali su iz Centra za ženska prava.
Istakli su da posebno zabrinjavaju navodi da je jedna od žrtava Gredićevog zlostavljanja na radnom mjestu bila primorama da da otkaz, a da su pritužbe koje je više zaposlenih uputilo Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova i Odboru direktora COTEE, ostale bez odgovora.
– Zbog svega navedenog, zahtijevamo da se navodi svih pomenutih žena pažljivo, nepristrasno i temeljno ispitaju, kako bi se utvrdile činjenice i zaštitila njihova prava – saopštili su iz Centra za ženska prava.
Pozvali su Vladu Crne Gore da, s obzirom na ozbiljost optužbi i potrebu da se izbjegne dalja viktimizacija potencijalnih žrtava, preispita kadrovska rješenja i razmotri druge kandidate za rukovodeću poziciju koju u svojstvu v.d. obnaša Mersudin Gredić.
Pozvali su i nadležno tužilaštvo da hitno ispita da li u ponašanju pomenute osobe postoji osnov sumnje o postojanju elemenata krivičnih djela koja se gone po službenoj dužnosti.
– Pozivamo predsjednika i rukovodstvo Bošnjačke stranke da pokaže nultu toleranciju na nasilje nad ženama na radnom mjestu i da u tom smislu odgovori na optužbe protiv Mersudina Gredića, člana Predsjedništva i Glavnog odbora Bošnjačke stranke – poručili su iz Centra za ženska prava.
Istakli su da će pružiti podršku ženama koje su progovorile, i ohrabruje i druge žene da im prijave slična ponašanja na podrska.czp@gmail.com
– Tražimo da radna mjesta u Crnoj Gori budu sigurna i dostojanstvena za sve, a posebno za žene koje se prečesto suočavaju sa zidom ćutanja i institucionalnim preprekama kada žele zaštititi svoja prava – saopšteno je iz te NVO.
Vijesti su objavile da je Gredić zaposlenu “ometao ili sprečavao u vršenju radnih obaveza, ali i vrijeđao njen profesionalni i lični integritet”, te da je ona, ali i više zaposlenih u COTEE obavještavali Odbor direktora o ponašanju Gredića, tražeći od njih zaštitu, ali da njihovi apeli nijesu uvaženi.
Gredić je Vijestima kazao da svoj posao obavlja profesionalno i odgovorno. Poručio je i da aktuelni postupak “predstavlja grubu zloupotrebu instituta zaštite od mobinga i pokušaj da se izvršni direktor ‘ograniči’ u obavljanju poslova koji su mu propisima dati u isključivu nadležnost, uključujući i vođenje kadrovske politike”.
Prema navodima advokatice Nine Radulović Vijestima, Gredić je njenoj klijentkinji izjavljivao da “trpi pritisak iz Ministarstva energetike da je smijeni”, da je omalovažavao rezultate njenog rada uz ocjene da su „bespotrebni“, da je vikao i vrijeđao sa aluzijama na privatni život…
Gredić je reagovao navodima da se medijskim pritiskom pokušava suditi i presuditi bez dokaza, a sve u cilju urušavanja njegovog profesionalnog i ličnog integriteta.
– Posebno zgržavaju i vrijeđaju navodi o mizoginiji, znajući šta isti znače, te ću kao sin, suprug i otac maloljetne kćerke, posebno se odnijeti u odnosu na ove navode i pokrenuti odgovarajući postupak pred nadležnim organom – naveo je on u reagovanju.
Institucije tolerišu mobing
Pobjedi se juče obratila jedna od žrtava mobinga Mersudina Gredića.
Ona je kazala da želi da izrazi punu podršku hrabroj zaposlenoj u COTEE koja je smogla snage da javno progovori o mobingu kojem je godinama izložena od strane Mersudina Gredića.
– I sama sam bila žrtva istog obrasca ponašanja istog čovjeka. Zvanično sam tražila zaštitu od mobinga i dokumentovala primjere Gredićevog ponašanja koje je odslikavalo diskriminaciju i psihološki pritisak prema zaposlenima. Nadležni nijesu reagovali, čime je u stvari bio zaštićen Gredić – kazala je ova žena Pobjedi.
Istakla je da nije bila jedina u toj instutuciji koja je trpjela mobing, te da je njegovo favorizovanje njemu lojalnih i maltretiranje i nedolično ponašanje prema onima koji mu nijesu bili po volji bila je opšte poznata stvar.
– Cijela radna karijera Mersudina Gredića je primjer partijskog uhljebljenja i velikih ambicija partijskog čovjeka koji godinama uživa političku zaštitu zahvaljujući Bošnjačkoj stranci, a ne zahvaljujući svojim znanjima, kompetencijama i rezultatima. Upravo ta politička zaštita omogućila mu je da godinama nekažnjeno širi strah i zloupotrebljava službeni položaj – kazala je ona.
Smatra da je Gredić dobio status „bijelog medvjeda“, a zahtjevi za zaštitu od mobinga upućeni menadžementu nijesu bili od pomoći.
– Suočene s takvom situacijom, ne vjerujući politizovanim institucijama, mobingovane žene nijesu išle dalje u proces – zbog čega na važnosti još više dobija postupak zaposlene u COTEE koja je odlučila da na svjetlost dana iznese porazni način funkcionisanja Mersudina Gredića – poručila je ona.
Ističe da problem Gredićevog mobinga zaposlenih nije ni slučajan, ni nov.
– Isti obrazac traje godinama, isti čovjek ga ponavlja, a institucije ga tolerišu. Vrijeme je da se ovaj obrazac ponašanja zauvijek prekine i da se ovakvi ljudi sklone s mjesta moći – zaključila je ona.