Počinje masovna provjera diploma u javnom sektoru

0
535

Vlada može obrazovati posebno radno tijelo koje će se baviti diplomama koje su stečene van Crne Gore, a svaki državni organ, organ javne uprave, ustanova… moraće na njihov zahtjev da dostave obrazovne isprave zaposlenih.

To je precizirano novim članom Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednačavanju kvalifikacija, koji je kroz amandman predložilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, a Vlada prihvatila tokom jučerašnje elektronske sjednice.

“Radi zaštite javnog interesa u oblasti priznavanja i izjednačavanja inostranih obrazovnih isprava, Vlada Crne Gore može obrazovati posebno radno tijelo koje sačinjava analizu stanja u ovoj oblasti i daje preporuke nadležnim organima. Za potrebe izrade analize iz stava 1 ovog člana, radno tijelo prikuplja podatke i dokumentaciju o zaposlenima u organima državne uprave, organima uprave, javnim ustanovama i drugim subjektima koji vrše javna ovlašćenja, koji se odnose na njihovo obrazovanje. Organi, ustanove i drugi subjekti iz stava 2 ovog člana, dužni su da na zahtjev radnog tijela iz stava 1 ovog člana dostave tražene podatke i dokumentaciju, koja uključuje i podatke o ličnosti”, stoji u juče usvojenom amandmanu MPNI.

Radno tijelo, precizira se, obrađuje i čuva podatke o ličnosti u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti.

Cilj uvođenja novog člana, stoji u obrazloženju MPNI, je “zaštita javnog interesa i unapređenje pravne sigurnosti i integriteta postupka priznavanja inostranih obrazovnih isprava”.

“Radi sprovođenja ove mjere, propisuje se mogućnost formiranja posebnog radnog tijela od strane Vlade, koje će imati ovlašćenja da, u skladu sa Zakonom o obradi ličnih podataka, pristupa, obrađuje i čuva lične podatke sadržane u predmetnoj dokumentaciji. Time se osigurava zakonitost u postupanju s osjetljivim podacima, kao i odgovornost lica koja su nadležna za upravljanje tim podacima. Dopunom se takođe uređuju obaveze dostavljanja dokumentacije o zaposlenima od strane organa državne uprave, organima uprave, javnim ustanovama i drugim subjektima koji vrše javna ovlašćenja, koji se odnose na njihovo obrazovanje”, precizirano je u obrazloženju.

Krajem prošle godine, Vlada je na predlog resora Anđele Jakšić Stojanović donijela odluku da, do presude bosanskih sudova, obustavi i postupke priznavanja obrazovnih isprava koje su u prethodnom periodu stigle sa Nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke, Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment “PIM”, kao i Visoke škola za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz Banjaluke, Univerziteta “Victoria International University” i Visoke škole “Union” iz Mostara i Internacionalnog univerziteta Brčko